Uber uçan taksi prototipini tanıttı

Uber 2020'de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksisi için tasarım modellerini ve bu aracın kullanacağı gökyüzü durağı tasarımlarını tanıttı.

163
163

Uber 2020’de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksisi için tasarım modellerini tanıttı. Aşağıdaki videoda, 01:02’den itibaren Uber’in geliştirdiği modeli görmek mümkün.

Tasarım, birden fazla pervanesi bulunan bir drona benziyor. Ayrıca dikey iniş kalkışı sağlamak için yerleştirilmiş çarklar da görülebiliyor. Bu uçan taksinin gövde bölümü, bir helikopterden ziyade uçağın gövdesini daha çok andırıyor. Hava aracı elektrikle çalışacağı için geleneksel helikopterlere göre daha sessiz, daha etkili ve daha ucuz olacak.

“Paylaşımlı araçlar hızlı ve ucuz olacak”

Uber CEO’su Dara Hosrovşahi’nin açıklamalarına göre insanlar Uber uygulamasını kullanarak uçan taksi çağırabilecek. Daha sonra çevredeki bir binanın çatısında bulunan en yakın gökyüzü durağına gidip uçan taksisine binecek. Araç paylaşımı mekanizması burada da kullanılacak. Her hava taksisi en fazla dört kişi tarafından paylaşılabilecek. Böylece masraflar düşürülecek. Hosrovşahi “Bu araçlar etrafından bir ağ yaratmak istiyoruz. Böylece trafiğe takılmak istemeyen insanlar uzun mesafeleri de uçan taksilerde, düşük maliyetle kat edebilecek.” diyor.

İlgili Haber  Suudi Arabistan Prensi ABD’de teknoloji avında

Şirketin bu hafta düzenlediği ikinci Elevate konferansında altı farklı tasarım şirketi, Uber’in uçan taksilerinin kullanabileceği gökyüzü duraklarını tanıttı:

Uber’in uçan taksi gibi yeni ve inovatif bir alana odaklanması anlaşılabilir. Şirket geçtiğimiz dönemde eski CEO Travis Kalanick’in karıştığı olaylar ve ardından gelen ölümlü otonom araç kazasının izlerini silmeye çalışıyor. Ancak insanlar, daha önce bir örneği olmayan uçan taksiyi ilk olarak Uber ile denemek istemeyebilir.

İlgili Haber  Amazon ve Uber gibi markalar Türkiye’de neleri değiştirecek?

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Engadget

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar