Uzay Rekabetinde Elon Musk’a Rakip Olan Türk Çift: Eren ve Fatih Özmen

Özellikle son zamanlarda yurtdışında başarıdan başarıya koşan Türk’lerin haberlerine sık sık denk geliyoruz. Şimdi sizlere çoğumuzun haberdar olmadığı, adından çok şirketlerinden söz ettiren iki Türk’ten bahsedeceğiz; Eren Özmen ve Fatih Özmen.

243
243

Özellikle son zamanlarda yurtdışında başarıdan başarıya koşan Türk’lerin haberlerine sık sık denk geliyoruz. Şimdi sizlere çoğumuzun haberdar olmadığı, adından çok şirketlerinden söz ettiren iki Türk’ten bahsedeceğiz; Eren Özmen ve Fatih Özmen.

Özmen çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation , NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile çalışma başarısı dışında dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasında yer alıyor. SNC, 1963’te Nevada’da kurulan bir şirket. Özmen çifti 1994’te burayı aldığında şirket sadece 20 kişiydi. Bugün bu şirket ABD içinde 18 eyalette, Türkiye, İngiltere, Almanya dahil olmak üzere 34 farklı ülkede faaliyet gösteren, üç bin çalışanlı, çok uluslu bir şirket.

Şu an onları konuşulur yapan şey ise çalışma aşamasında olan ve Elon Musk’ın SpaceX’ini sollaması muhtemel gözle bakılan yeni projeleri; Dream Chaser

Eren Özmen, uzay yarışına Elon Musk, Mark Cuban, Jeff Bezos’un ardından, dördüncü sırada girdi. Bu yarışa Sierra Nevada Corp. Dream Chaser adını verdiği bir uzay aracı ile katıldı.

Sierra Nevada Corp.’ın 300 milyon dolar, NASA’nın 350 milyon dolar koyarak, toplamda 650 milyon dolara mal ettikleri Dream Chaser, astronotları yörünge içerisine göndermek için geliştirilmiş ve tekrar kullanılabilir bir uzay aracı

Bu yarışa katıldığı ilk dönemde Dream Chaser’ın pek de başarılı olduğu söylenemez

Dream Chaser, 2013 yılı Ekim ayında 12.500 fit yükseklikte bir helikopterden bırakıldığında ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Ancak iniş esnasında mekanizması arızalandı ve araç uçak pistinin dışına savruldu. Bir yıl sonra, NASA Sierra Nevada’nın uzay aracını es geçti, Boeing ve SpaceX’i milyarlarca dolarlık sözleşmelerle ödüllendirdi.

Milyar dolarlık kayba yol açan hata, Özmenleri uzay yarışına katılma hayallerinden vazgeçirmeye yetmedi ve yeni bir uzay istasyonu kuruyorlar

Uzay dünyasının şirkete karşı tutunduğu küçümseme tavrının üstüne, şirket NASA’ya yeni bir teklif verdi: Dünya’dan uzaya ve uzaydan Dünya’ya yemek, su, bilimsel materyaller taşıyan bir uluslararası bir uzay istasyonu kurmak. Bu sefer kazandılar. Sierra Nevada ve rakipleri, Orbital ATK ve SpaceX 14 milyar dolarlık bir sözleşmeyi paylaşacaklar.

Henüz üretim aşamasında olan bu insansız kargo aracının adı da ayrıca Dream Chaser olacak. Bu da Sierra Nevada Corp.’ın bu uzay yarışında ne kadar dişli olduğunu gösteriyor

2020 Eylül’de uzaya gönderilecek Dream Chaser 2024 yılına kadar 6 görevini tamamlarsa şirkete 1.8 milyar dolarlık bir gelir sağlayacak. Bu denli yüksek amaçlı bir göreve çıkmasının bir diğer artısı da rakiplerini daha iyisine ulaşmak için motive etmesi ve bunun tüm dünya adına faydalı olması.

“Uzay bizim için sadece iş olmaktan çok daha ötede”

Fatih Özmen’in söylediği bu sözleri eşi şu sözlerle tamamlıyor: “Biz küçükken, siyah beyaz televizyondan, dünyanın bir diğer ucundaki insanların aya inişini izlerdik ve tüylerimiz diken diken olurdu. İlham verici görüntülerdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın geri kalanı ile karşılaştırınca kadınların ne kadar çok şey başarabildiklerine bakın. Ben de bu kadınlardan biri olduğumu düşünüyorum ve bunun benim dünyaya bırakacağım miras olduğunu düşünüyorum.”

İlgili Haber  Bosch Ağa Bağlı Mobilite Hizmetleri İş Kolu Kuruldu

Kaynak: Listelist

Orjinal Kaynak: Forbes

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar