Yapay Zeka Gerçekçi İnsan Yüzleri Üretti

Artık internette gördüğünüz herşeye inanmasanız iyi olur. Yapay zeka gerçekleri çarptırmaya başladı ve bunlar tümüyle makine öğrenmesini işaret ediyor.

373
373

Artık internette gördüğünüz herşeye inanmasanız iyi olur. Yapay zeka gerçekleri çarptırmaya başladı ve bunlar tümüyle makine öğrenmesini işaret ediyor.

Ünlü ekran kartı üreticisi NVIDIA çekişmeli üretici ağlar (GAN-adversarial network) yani bir çeşit nöral ağ gücünü kullanarak inanılmaz derecede gerçekçi yüzler üretti. Belki inanmayacaksınız ama bu resimdeki yüzlerden hiçbiri gerçek değil bunları yapay zeka üretti. GAN gerçek fotoğraflardan öğrenerek yeni fotoğraflar üretiyor. Sonrasında yeni resimleri de orjinale karşı kullanıyor.

İlgili Haber  Yüz Tanıma Teknolojisi

Araştırmacılar GAN’a bu sübjeleri genç, yaşlı,gözlüklü veya farklı saç stillerine sahip modellerini öğretmesini sağladı. Sonuçları ise inanılmaz oldu.Üretilen resimlerde cilt gözenekleri,benler ve kirli gibi detaylar bile var.

Yapay Zeka Geliyor

Aslında GAN teknolojisi kullanarak insanların resmi ilk kez üretilmiyor. Geçtiğimiz yıl yine aynı NVIDIA araştırmacıları nöral ağ tabanlı bir görüntü üreticiyle birkaç resim üretmişti. Fakat bunlar pek doğal durmuyordu ve bozulmuştu.

İlgili Haber  Yüz Tanıma Sistemleri Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

Çözünürlükte daha düşüktü Nöral ağlar her geçen insan yüzlerinin taklitini yapmada daha inanılmaz bir hale geliyorlar. Peki gelecekte ayırt edilebilecek miyiz? Bu oranda bile, artık gerçekten ayırt edemiyoruz.

Kediler de pek gerçekçi gözükmüyor sanırım yine de…

Kaynak: Oğuz Sezgin / Gerçek Bilim

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar