Yapay Zeka ile E-posta Pazarlaması

Bu yazıda hem E-posta pazarlamasının mevcut durumunu ve etkileşimi arttırmak için nasıl yöntemlerin kullanıldığını hem de e-posta pazarlamasında yapay zeka sayesinde yakın gelecekte nasıl entegrasyonlar ile dönüşümlerin kat be kat artırılabileceğinden bahsedeceğiz.

462
462

E-posta pazarlaması halen günümüzün en aktif ve geri dönüşü en yüksek pazarlama araçlarından biri olarak yerini korumaktadır. Konumunu korumasını da dijitalleşen dünyadaki trendleri kendine kolayca entegre edebilmesine borçludur. Bu trendlerin başında da aslında kişiselleştirme gelmektedir.

E-posta pazarlamasında kişiselleştirme kavramı her ne kadar mailin başına isim eklemek olarak anılsa da (birçok şirket de pek fazlasını önermiyor), kişiselleştirme denince zamanlama, içerik ve sıklık gibi kavramları da ön plana çıkarmamız gerekiyor.

Bu yazıda hem E-posta pazarlamasının mevcut durumunu ve etkileşimi arttırmak için nasıl yöntemlerin kullanıldığını hem de e-posta pazarlamasında yapay zeka sayesinde yakın gelecekte nasıl entegrasyonlar ile dönüşümlerin kat be kat artırılabileceğinden bahsedeceğiz.

E-posta Başlığını Seçmek

Maili göndermeden önceki en şefakatli işlerden bir tanesi iletinin başlık ve açıklamasını seçmektir. İlk hedefimiz mailin açılması olacağı için (spamden sıyrılmayı hedef saymaz isek), kurgulayacağımız cümleler bizim için hayati önem taşır. Sonuçta mail başlığı kullanıcının yeterince ilgisini çekmez ise, maili açmadıkça içindeki içeriğin ve linklerin hiçbir değeri kalmaz.

Peki doğru kullanıcıya doğru başlığı iletmek mümkün müdür?

Mevcut uygulamaların birçoğu bu konuda A/B testine güvenmektedir. Birden fazla başlık ve açıklama oluşturup e-posta kitleniz belli parçalara bölünür ( verileri sağlıklı tutuyorsanız bir parça segmentasyon yapabilirsiniz) ve alternatif başlıklar üzerinde kitlelerin mail açma oranları karşılaştırır. İlk çıktığında devrimsel bir yöntem olarak gözüktüyse de, yapay zeka uygulamalarının aktif olarak kullanılmaya başlandığı bu dönemde rastgele kitlelere rastgele başlıklar denemek yöntemi artık yavaş yavaş kabuğuna çekiliyor.

Başlık optimizasyonu konusunda gidilen yolda hedef, makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmaları sayesinde mail listenizdeki tüm kullanıcıların mail açma ve satın alma alışkanlıklarını inceleyip açma olasılıkları yüksek olan başlıkları iletmektir. Evet, cümleleri bile önceden yazmanıza gerek kalmayabilir. Günümüzde bile insanlardan daha iyi başlıklar yaratan algoritmaları ile övünün şirketler mevcut.

İlgili Haber  Turan Almammadov Yazdı: Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama Alanındaki Kullanımı

Yapay Zeka ve Mail İçerik Optimizasyonu

Doğru başlığı seçtiniz, kullanıcı mailinizi açtı, peki içeriği nasıl oluşturmalıyız? Hangi resimleri seçmeliyiz?

Bu alanda da kullanılan en klasik yöntem sepet terk pazarlamasına dayanmaktadır. Firmanın e-ticaret alt yapısı ve e-posta alt yapısı entegre edilerek, kullanıcıların sepete ekledikleri ve satın almadıkları ürünler belirli bir zaman aralığı ile unutmamaları için kullanıcılara iletilir. Bu stratejide de her şey önceden kurgulanmış olup, sistem optimizasyon üzerine değil beklentiler üzerine kuruludur.

Yapay zeka sayesinde e-posta içeriklerini de neredeyse kişiye özel oluşturmanız mümkün. Tıklama ve satın alma alışkanlıklarına göre kullanıcılara, eğilimli oldukları renklerdeki görseller ve alma potansiyelleri olan ürünler iletilebilir. Kullanıcılar sitede gezinirken veri toplayan ürün tavsiye sistemlerinin önerilerini de doğru zamanlamalar ile kullanıcıya iletmek satışları tetikleyebilir.

Doğru zamanlama demişken…

Yapay Zeka ile E-Posta Zamanlaması

Gündemde olan başka bir konu ise e-postaların zamanlanması ve sıklığıdır. Fakat maillerin hangi zamanda alındığı ve ne kadar açıldığı arasındaki mantığın doğru değerlendirildiğini söyleyemeyiz. Şu anda kullanılan yöntemlerden biri, mailleri farklı zaman dilimlerine serpiştirip açılma oranı en yüksek olan zaman dilimini baz almaktır. Fakat daha önce bahsettiğimiz gibi bu yöntem de fazlasıyla yüzeysel kalmaktadır.

Mail zamanlamasını üzerine yapay zeka ile hem diğer tüm kullanıcıların anlık mail açma verilerini kullanarak hem de kullanıcıların mail açma geçmişini tarayarak her birey için optimum ve değişken bir mail iletme vakti çıkarabilir.

İlgili Haber  2018’de öne çıkacak 4 doğal reklam trendi

Veriler sayesinde yapay zekanın bize sunduğu fırsatların, insan yaratıcılığını aşabileceği bir gerçek. Kişiler ve kitleler üzerinde yeterince veriye sahip olduğunuz taktirde yapay zekanın e-posta pazarlaması üzerine neler yapabileceğine dair bir örnek verelim.

Ahmet Bey pazarları ailesi ile düzenli olarak alışveriş merkezine gidip vakit geçiriyor, bu hafta içi de kızı ile bir e-ticaret sitesinden oyuncaklara baktılar.

Sizce bu şirketin AVM’deki mağazalarının stoklarını kontrol edip, Ahmet’in son baktığı ürünleri değerlendirip, eskiden satın aldıkları oyuncakları göz önünde bulundurup, satın alma olasılığı yüksek olan ürünleri Ahmet Bey oralarda iken bir indirim kuponu içeren ve AVM’deki bir mağazasına yönlendiren şahane bir mail atma şansı nedir?

2018’de yaşıyorsanız bu şans oldukça yüksektir ve bu insanların algılayabileceği en basit senaryolardan bir tanesidir. Bir de algoritmaların arka planda milyonlarca veri sayesinde kuracağı ve bizim zerre anlayamayacağımız senaryoları hayal etmeye çalışın.

Bir kaç yıl içinde yukarıda bahsettiğim tüm konuları tabiri caiz ise robotlara bırakıp, klavyeye bile dokunmadan e-posta kampanyalarımızın otomatik oluşturulup iletildiğine şahit olacağız.

Yapay zekanın e-posta optimizasyonu ve diğer bütün pazarlama alanlarında mevcut yöntemleri geride bırakacak olmasının nedenlerinden biri, insanların vakit harcayarak ve test ederek kullanıcılara doğru opsiyonlar sunmaya çalışırken, makine öğrenmesi sayesinde bu tarz test ve karşılaştırmaların arka planda milyonlarca kat hızlı yapılabilecek olmasıdır.

Bu sayede de yapay zekanın e-posta pazarlamasına entegresi her geçen gün firmalar için daha fazla optimizasyona ve sonuç olarak daha fazla kara dönüşecektir.

Kaynak: Cerebro / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar