Yapay Zeka Kullanan Şirketlerden Yeni İş Sahaları

Yapay zeka, şirketlerin satışlarını arttırmanın yanında yeni iş alanları yaratmalarını da sağlıyor

499
499

Yapay zekanın iş verimini ve satış oranlarını arttırmadaki başarısı yapay zekanın her geçen gün daha fazla şirket tarafından kullanılmasını sağlıyor. Korkulanın aksine, yapay zekayı kullanan şirketler yeni iş sahaları yaratarak insan istihdamı için de yeni kapılar açıyorlar. Capgemini’nin 9 ülkeyi ve 7 farklı sektörü kapsayan araştırmasına göre; her 5 şirketten 4’ü yapay zeka tabanlı yeni iş kolları oluşturuyor.

Yapay zekanın insan potansiyelinin kullanımını sağlamadaki en büyük avantajı, daha yaratıcı işler için insanlara daha çok zaman tanıması. Yapay zeka araçları ile otomatikleşen süreçler büyük oranda zaman tasarrufu sağlayarak çalışanların yeni ürünleri tasarlamaları, yeni satış stratejileri üretmeleri ve verimli planlamalar yapmaları için yeterli süreyi sağlıyor.

Yapay zekayı kullanan şirketlerin %89’u kompleks işleri kolaylaştıran yapay zekanın sunduğu insan-yapay zeka işbirliğinin sağladığı avantajın varlığını kabul ediyor. Telekomünikasyon sektörünün% 49’u, perakendecilerin% 41’i ve bankacılık kurumlarının% 36’sı yapay zekayı etkili bir şekilde kullanıyor. Otomotiv sektörü %26’lık, imalat sektörü ise %20’lik oran ile yapay zeka entegrasyonunu oturtma sürecinde olan sektörler arasında.

Yapay zeka hali hazırda var olan iş sahalarında çalışanların verimini arttırmanın yanında yeni iş kollarının oluşmasına da sağladı. Yapay zeka her ne kadar hesaplama ve matematik alanında tek başına harikalar yaratsa da hala insan yönlendirmesine ihtiyaç duyuyor. Sinir ağı çalışmalarındaki gelişmelere rağmen, hala makinelere nasıl öğreneceklerini gösterecek bir kılavuza ihtiyaç var.

Örneğin, sürücüsüz araç sistemlerinde kullanılan algoritmaların yayaları, trafik işaretlerini ve araçları tanıyabilmesi için birçok video ile desteklenmesi gerekiyor. Bu videolardaki nesnelerin doğru etiketlenmesi ve makinenin bu etiketlere göre cisimleri tanıması için manuel girişlere ihtiyaç var. Makineler için tamamen yeni bir algı alanı yaratmaya çalışılan bu işlemlerin doğruluğunun ve geri dönüşlerinin yine bir insan tarafından yapılması gerekiyor.

İlgili Haber  Makine öğrenmesi ve derin öğrenmenin popüler kullanım alanları

Yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşması ile birkaç sene önce var olmayan yeni iş başlıkları iş ilanlarında yerini almaya başladı. Yaklaşık 10 yıl önce ‘mobil uygulama geliştiricisi’ diye bir iş tanımı yokken, günümüzde yıllık 80,000$ ‘ın üstünde gelir oluşturan bir iş sahası halini aldı. Veri bilimi ve bununla ilintili iş tanımları son yılların en çok aranan iş başlıkları arasına girdi. IBM, 2020 yılı itibariyle veri uzmanları için oluşturulacak açık pozisyonların 364,000’den 2.7 milyona çıkacağını öngörüyor.

Yapay zeka ile hayatımıza giren diğer iş başlıklarının başında ise; Yapay Zeka Eğitimcisi (AI Trainer), Makine Öğrenmesi Mühendisi ve Yapay Zeka Etkileşim Tasarımcısı (AI Interaction Designer) geliyor.

Yapay Zeka Eğitimcisi

Apple Siri’den Amazon’un Alexa’sına kadar birçok sanal asistan uygulaması doğal dil işleme özelliğini kullanıyor. Son zamanların gözdesi Facebook M de bu araçlardan bir diğeri. Ancak, dil işleme yeteneği bir makine için oldukça yabancı bir yetenek. Karmaşık algoritmaları çözmek her ne kadar bir yapay zeka aracı için çocuk oyuncağı olsa da, bu algoritmaları insan gibi yorumlamak oldukça kafa karıştırıcı bir işlem. Bu yüzden yapay zeka araçlarının insan gibi düşünmeyi öğrenmeleri gerekiyor, bunun için de bir insan tarafından eğitilmeye ihtiyaçları var. Yapay zeka eğitmeni, bu görevi üstlenen kişiler için yeni bir iş sahası oluşturuyor. Yapay zeka eğitmenleri, doğal dil işlemeyi kullanan bir makine veya uygulama yanlış bir yorumlama yaptığında bunu düzeltirler ve makinenin insan gibi düşünmesini sağlayacak düzenlemeler yaparlar. Bu geri bildirimler sayesinde yapay zekanın hata payı minimuma indirilir.

İlgili Haber  Code 2'den Yapay Zeka Yatırımı: Buck.ai

Makine Öğrenmesi Mühendisi

Makine öğrenimi veri bilimi ile bilgisayar bilimini birleştiren çoklu bir disiplindir. Hemen hemen her yapay zeka uygulaması makine öğrenmesini kullandığı bir segment içerir. Bu yüzden, makine öğrenmesi mühendislerine duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Günümüzde bu iş koluna en çok istihdam sağlayan şirketlerin başında Amazon gelmektedir.

Yapay Zeka Etkileşim Tasarımcısı

Yapay zeka etkileşim tasarımcısı, kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX) ile aynı görevi üstlenir. Ancak ilgi alanı spesifik olarak yapay zeka ve uygulamalarıdır. Özellikle makinelerin daha insana benzer davranmalarını gerektiren, kişisel asistan gibi uygulamalarda araçların daha duyarlı hale getirilmesi için geliştirmeler yaparlar. Kısaca, temel görevleri yapay zekayı daha doğal bir hale getirmektir. Öngörüsel satış yönetimi araçları sunan People.ai, etkileşim tasarımcılarını ürün geliştirmelerinde kullanan şirketler arasındadır.

Kaynak: Cerebro / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar