Turan Almammadov Yazdı: Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama Alanındaki Kullanımı

Yapay Zekâ (YZ), makine ve elektronik endüstrisinden, bilişim endüstrisine kadar hemen hemen tüm alanlara nüfuz etmiş durumda. Yapay Zeka’nın dijital pazarlama endüstrisini de çok hızlı bir şekilde dönüştürüyor olması bu anlamda sürpriz değil.

163
163

Yapay Zekâ (YZ), makine ve elektronik endüstrisinden, bilişim endüstrisine kadar hemen hemen tüm alanlara nüfuz etmiş durumda. Yapay Zeka’nın dijital pazarlama endüstrisini de çok hızlı bir şekilde dönüştürüyor olması bu anlamda sürpriz değil.

Kullanıcıların ve tüketicilerin büyük bir kısmı yapay zekanın günlük hayatlarına nasıl girdiğini fark etmiyorlar bile. Günümüzde yapaz zeka büyük miktarlardaki kullanıcı verilerinin daha derin araştırılmasını sağlıyor, analizini yapıyor ve konuyla bağlantılı çeşitli süreçlerin verimliliğini arttırıyor. Bu yazı yapay zekanın dijital pazarlama alanında yaptığı devrimsel değişiklikleri başlıklar halinde anlatacak.

Tüketici Verilerinin Derinlemesine Analizi

Yapay zeka kolaylıkla kullanıcıların yaptığı hareketleri analiz edebilir ve kullanıcıların tercihlerini kolaylıkla kendi kendine bulabilir. Örneklendirmek gerekirse,  Instagram bu teknolojiyi kullanıcılarına “Keşfet” sayfasında sunuyor. Instagram’ın içerisindeki yapay zeka, kullanıcının gezinme geçmişini inceliyor, beğendiği, kaydettiği, paylaştığı içerikleri analiz ediyor ve kullanıcıyla ilgili tercih tahminlerinde bulunarak “Keşfet” sayfasında uygun içerikleri tüketicisine gösteriyor.

Instagram’ın içerisindeki yapay zeka bu görevleri gerçekleştirmek için yüz tarama, yazı analitiği ve makine öğrenmesi temelli algoritmalar kullanıyor. Teorik olarak ne kadar kompleks görünse de Instagram’ın yapay zekası kullanıcı platforma kayıt olduktan birkaç saniye sonra bu işlemleri gerçekleştirebiliyor.

İlgili Haber  2018’de Takip Etmeniz Gereken Yapay Zeka Trendleri

Bu yapay zeka, hedef kitlenin tercihlerinin demografik özelliklerle tam olarak uyuşmadığı durumlarda bile etkili bir şekilde çalışıyor. Örneğin dijital pazarlama kampanyası yapılacak iki ürününüzün (araba bebek koltuğu kampanyası ve kredili otomobil satın alma kampanyası) hedef kitleleri İstanbul’da yaşayan 25-32 yaş aralığındaki kadınlardan oluşsa bile bebek koltuğunu yeni anne olanlara gösterirken anne olmayan ve ehliyeti olma ihtimali olan kadınlara sadece ve kredili otomobil satın alma kampanyası gösterilir.  Bu şekilde de Instagram’ın yapay zekası kullanıcılara sadece ilgili olduğu reklamları gösterir ve reklamların akılda kalma oranını yükseltir.

Kullanıcı Deneyiminin İyileştirilmesi

Dijital medya veya sosyal medya kullanıcıları ulaşmak istedikleri bilgileri basit ve zahmetsiz bir şekilde almak isterler. Günümüzde sosyal medya şirketlerinin kullandığı yapay zeka teknolojileri her bir kullanıcının ilgi alanlarını tarayıp analiz ederek bu bilgi edinim süreçlerini de hızlandırıyor.

İlgili Haber  Özcan Yazıcı Yazdı: Twitter Listeler Özelliğiyle ‘Bilgiyi’ Takip Et

Yine Instagram uygulaması, kullanıcısının ulaşması gerektiğini düşündüğü (tahmin ettiği) içerikleri “Keşfet” sayfası aracılığıyla tüketicisine gösteriyor. Kullanıcılarının ilgi alanlarını; bilim teknoloji, yemek, mizah, TV ve filmler, güzellik, dekor, spor, seyahat, doğa, sanat gibi kategoriler bazında inceleyerek onlara en uygun içeriği sunuyor. Kullanıcılar da özellikle kendileri için oluşturulmuş içerik koleksiyonlarının tadını çıkarıyor.

Buradadaki yapay zeka algoritmaları, bu yolla kullanıcı deneyimini iyileştirerek onların uygulamayı daha sık ve yoğun bir şekilde kullanmasına neden oluyorlar. İnsanlar uygulama içerisinde gezindikçe yapay zeka algoritması onları daha yakından tanıyor. Tanıdıkça, kullanıcıya en uygun içerikleri daha iyi bir şekilde gösteriyor. Daha iyi bir deneyim elde eden kullanıcının da bu şekilde uygulama kullanım süresi artıyor. Bu da Instagram’ın daha fazla reklam göstererek gelirini arttırmasına neden oluyor.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar