Yapay zeka ve giyilebilir cihazlarla ne kadar yaşayacağınızı öngörmek mümkün

Rus bilimciler, geliştirdikleri yapay zeka destekli algoritma ile akıllı telefon ve akıllı saatlerdeki aktiviteleri izleyerek yaşam süresini daha önceki modellerden çok daha hassas bir şekilde hesaplayabilecek.

291
291

Araştırmacılar, genleriniz ve dolaşımınızdaki kan faktörleri gibi fizyolojik özelliklerinize dayanarak ortalama yaşam sürenizi tahmin edebilir fakat bu tahmin büyük ölçekte çok da pratik değil. Bu noktada bir kısayol olabilir: zaten vücudunuzda var olan cihazlar. Rus bilimciler, akıllı telefon ve akıllı saatlerdeki aktiviteleri izleyerek yaşam süresini daha önceki modellerden çok daha hassas bir şekilde hesaplayabilecek yapay zeka destekli bir algoritma geliştirdi.

Ekip, ‘biyolojik olarak alakalı’ hareket modellerini bulmak için büyük çaplı bir Amerikan sağlık anketi verisini nöral ağlar sayesinde inceledi ve bunu hem yaşam döngüsü hem de genel sağlık için ilişkilendirdi. Sadece adım sayısını incelemekle kalmayan ekip, hangi sıklıkla hareket edildiği, uyuma ve egzersiz verileri gibi durumları da inceledi.

İlgili Haber  Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı hazırlanıyor

Gero Lifespan adlı iOS uygulaması ise Apple Sağlık, Fitbit, Rescuetime hizmetlerini kullanrak ortalama yaşam süresini hesaplayabiliyor. Bu tarz uygulamalar beslenme biçiminizi, genetik yapınızı ve diğer önemli faktörleri işlemediğinden sağlığınız hakkında kesin bir resim çizmediğini belirtmekte fayda var. Doktorlar uygun bir tahminde bulunmak için hem mobil uygulamaları hem de klinik analizleri bir arada kullanırlar. Yapay zeka destekli bu çalışmanın geçmiş modellere göre daha etkili olduğunu belirtelim.

İlgili Haber  Teknokentten yapay zeka projelerine destek

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Engadget

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar