Yapay zeka yatırımlarında lider sektör sağlık hizmetleri oldu

Yapılan araştırmalar neticesinde, yapay zekayla ilgili yapılan yatırımın en çok sağlık hizmetleri sektöründe yapıldığı ortaya çıktı.

149
149

CBInsights, sağlık hizmetlerinde yer alan en son yapay zeka teknoloji trendlerini, Apple ve Google gibi dev firmaların yapay zeka teknolojisi alanında nasıl yatırımlarda bulunduğunu gösteren yeni bir rapor yayınladı.

Raporda yer alan verilere göre, Google’ın DeepMind projesi, hastalık teşhis biliminde bulunan sağlık uzmanlarının 50 farklı göz hastalığına yönelik teşhisleri karşılaştırabilirken, ilaç sektörüne yönelik faaliyet gösteren firmalar, derin öğrenme teknolojisini farklı amaçlarla kullanabiliyor. Ayrıca yapay zeka teknolojisi ABD’de hasta verilerinin standart bir formata sahip olmaması ve depolama sisteminin bulunmaması gibi sağlık hizmetlerine ait teknik zorlukları ile karşı karşıya kalıyor.

İlgili Haber  Yapay zeka temelli kanser detektörleri

Ancak Apple ve diğer dev firmalar bu alanda avantajlı durumdalar; çünkü sağlık hizmeti sağlayıcıları ve elektronik sağlık kayıtları oluşturan firmalar ile partnerlik anlaşmasına sahipler. Apple’ın halihazırda geliştirdiği ResearchKit ve CareKit projeleri, sağlık alanındaki çalışmalar için veri kaynaklarına çevirebilir ve elektronik sağlık kayıtlarını hastalara gönderebilecek teknolojiye sahip.

İlgili Haber  Radyologlar ve Klinisyenler İçin Sağlık Sektörünü Değiştiren 5 Gelişme

Bu alanda dev firmaların yaptığı çalışmalar, yapay zeka teknolojisinin en çok sağlık alanında yatırım yapıldığını gösteriyor.

Kaynak: BT Haber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar