Yapay Zekanın Yükselişi ile Yıldızı Parlayacak 5 Meslek

Yapay zeka ve robotik alanındaki hızlı ilerleme birçok meslekte insan iş gücüne duyulan ihtiyacın azalacağı yönünde sinyaller veriyor. Açıklanan raporlar sürücü, fabrika işçisi, öğretmen, kasiyer ve hatta doktorların istihdamında daralma olacağı yönünde.

578
578

Ancak konuyla ilgili felaket senaryolarını bir kenara bırakacak olursak, daralan iş hacimlerinin yerine yeni iş sahalarının açıldığını görüyoruz. Bir diğer deyişle, meslekler şekil değiştiriyor. Yok olanların yerini yeni meslekler alıyor.

Bir Gartner araştırmasına göre; 2020 itibariyle yapay zeka 1.8 milyon işi yok ederken, yerine 2.3 milyon yeni iş tanımı oluşturacak. Raporda dikkat çeken bir diğer saptama, yapay zekanın işçilerin yeteneklerini arttıracağı yönünde. Yapay zeka — insan ortaklığı iş profilini büyük ölçüde değiştirecek.

İşte, yapay zeka ile yükselişe geçecek 5 meslek.

1. Veri Bilimci

Veri bilimci, analitik veri uzmanının yeni bir türüdür. Verileri sınıflamak, çıkarım yapmak ve kompleks davranışları çözümlemek veri bilimcilerin temel görevidir. Klasik veri analistlerinden ayrıldıkları nokta ise; sadece verileri analiz etmekle kalmayıp şirketin bu verileri nasıl kullanacağına karar vermelidir. Bu nedenle bir veri bilimci sağlam matematik ve bilgisayar altyapısının yanında sektörel bilgi birikimine de sahip olmalıdır.

Veri bilimcinin görev başlıklarından bazıları şunlardır;

  • – Karmaşık veri yığınlarını daha kullanışlı bir formata dönüştürmek,
  • – İşle ilgili sorunları veri odaklı teknikler kullanarak çözme,
  • – SAS ve Python da dahil olmak üzere çeşitli programlama dilleriyle çalışma,
  • – İstatiksel testler ve dağılımların yapılması,
  • – Makine öğrenimi, derin öğrenme ve metin analizi gibi analitik teknikler üzerinde çalışma,
  • – IT ile iş dünyası arasındaki işbirliğini sağlama,

Veri biliminin alt başlıklarından biri olan veri madenciliğini kullanan şirketlerden biri de Netflix. Netflix’in veri bilimcileri izlenme verilerini işleyerek hangi konuların izleyicilerin ilgisini çektiğini saptayabiliyor. Yayına alınacak yeni diziler de sonuçlara göre belirlenip senaryo talepleri sonuçlara göre yapılıyor.

Market hacmi geniş şirketler uzun süredir veri bilimcilerini istihdam etmeye başladı ve gün geçtikçe veri bilimci arayan şirketlerin sayısı artıyor. Veri bilimcisi arayan şirketler arasında Paypal, Amazon ve HP gibi büyük firmalar da var.

İlgili Haber  Yapay Zeka ile ‘50 milyon kişiye’ yeni iş imkanı

IBM, veri bilimcilerinin talebinin 2020 yılına kadar yüzde 28 artacağını öngörüyor. Bu oran veri bilimcileri, veri geliştiricileri ve veri mühendisleri için yıllık taleplerin 700.000’e ulaşması anlamına geliyor. Bir diğer olumlu veri ise; birkaç yıllık tecrübeye sahip doktora veya uzmanlık eğitimine sahip yapay zeka uzmanlarına ayrılacak şirket bütçesinin 300.000 $ ile 500.000 $ arasında değişeceği yönünde.

2. Yapay Zeka / Makine Öğrenmesi Mühendisleri

Makine öğrenmesi mühendisleri ve veri bilimcileri yapay zekanın ayrılmaz iki iş koludur. Veri bilimcileri bilgisayar bilgisine ihtiyaç duymakla birlikte temel olarak istatistik ve analitik becerileri ön plandadır, makine öğrenmesi mühendisleri ise bilgisayar bilimi ve kodlama alanlarında daha yetkindir. Bu iki iş kolunun herhangi birindeki talep artışı otomatik olarak diğer iş kolunun talebini de yükseltmektedir.

Yapay zekanın çekirdeğini oluşturan makine öğrenmesi mühendislerine duyulan ihtiyaç, yapay zekanın gelişimiyle artmaktadır. Görüntü tanıma, ses tanıma, tıp veya siber güvenlik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler yapay zeka alanında yetişmiş yetkin mühendislere ihtiyaç duymaktadır.

Ancak Gartner verilerine göre; New York’ta bir bilgi teknolojileri müdürü yetkin bir yapay zeka mühendisini işe almak istediğinde yetenek havuzunda yalnızca 32 adaya ulaşabiliyor. Ve, bunlardan sadece 16’sı potansiyel adayları oluştururken, 8’i yeni iş arayışında.

Verilerden de anlaşılacağı üzere gelişen yapay zekayla birlikte şirketlerin yapay zeka mühendisleri talebi artmasına rağmen, yeterli iş gücü piyasada bulunmuyor.

3. Veri Etiketleme Uzmanı

Veri etiketleme uzmanlığı, geleceğin en gözde mavi yakalı işi olmaya aday. Bir veri etiketleme uzmanı en basit şekliyle, karmaşık veri yığının belli kategorilerde toplanmasını sağlar ve verileri makinenin anlayacağı bir modele sokar. Yapay zeka araçları ile yürütülen bu işlemlerde veri etiketleme uzmanın görevi bir nevi yazılımı eğitmektir.

İlgili Haber  Almanya AI için 3 milyar Euro Yatırım yapmayı planlıyor

IBM Watson’dan sorumlu takımın başkanı Guru Banavar etiketleme uzmanlarının görevini şu şekilde özetliyor; “Uçakları tanımak için bir makine eğitmek istediğinizi ve bazılarında uçak olmayan, bazılarında uçak olan bir milyon resminizin olduğunu varsayalım. Bilgisayara, uçakları olan resimlerle ve uçakları olmayan resimler arasındaki farkı öğretecek birine ihtiyacınız var.”

4. Yapay Zeka Donanım Uzmanları

Yapay zekanın yarattığı iş sahaları sadece rakamlar ve kodlarla dolu yazılımları kapsamıyor. Soyut düzlemde yaratılan bu araçların fiziki varlığının da oluşturulması gerekiyor. Diğer bir deyişle, yapay zekaların bedenleri olan çipler üretiliyor.

Çip endüstrisi, kullanılan malzemelerden yapay zekanın kullandığı disipline kadar çok geniş bir çalışma alanını kapsıyor. Her uygulama için farklı tasarımlar gerektiren çiplerin üretim sürecinde, teknisyenlerden malzeme uzmanlarına kadar farklı bilgi birikimlerine sahip kişilere ihtiyaç duyuluyor.

Örneğin IBM ve Qualcomm sinir ağlarının tasarımı üzerinde çalışırken Intel özellikle makine öğrenimi için bir çip inşa ediyor. AI çipleri ve donanımına duyulan ihtiyaç arttıkça, bu özel ürünlerin endüstriyel üretimindeki istihdamda da bir artış olacaktır.

5. Veri Koruma Uzmanları

Tüm yapay zeka uygulamaları veriler üzerine kurulu. Gelişen yazılımlarla sunduğumuz ve elde ettiğimiz verilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Veri sayısındaki artışla verilerin korunması için IT uzmanlarına duyulan ihtiyaç da artmaya devam ediyor.

Veritabanı güvenliği, giriş kontrolü, şifreleme, uygulama güvenliği ve yedekleme; bilgi güvenlik kontrolünün sağlandığı ana konular. Bilgisayar korsanlarının teknolojik becerilerinin artması veri ağlarının korunması için yeni methodlar üretilmesini de zorunlu hale getiriyor.

Kaynak: Cerebro / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar