Yeni Bir Rol: Chief Digital Officer

Bir süredir, global şirketlerde başlayan bir trendle yeni bir rolün kurumsal organizasyonlarda belirmeye başladığını görüyoruz. Bu yeni role Chief Digital Officer (CDO) adı veriliyor.

447
447

Türkçe’ye Dijital Dönüşüm Lideri olarak çevirebileceğimiz bu rol esasen geleneksel ekonomiden gelen ve çağın gerektirdiği şekilde dijital şirkete dönüşmek isteyen kurumlarda dijital stratejinin belirlenip, hayata geçirilmesinden sorumlu oluyor. Hepimiz biliyoruz ki dijitalleşme ile ilgili sunumlarda çoğunlukla örnekler Uber, AirBnB, Facebook gibi dijital doğan şirketlerden veriliyor. Bu şirketlerin zaten DNA’ları dijital olduğu için kültürleri, insan profilleri ve iş yapış biçimleri de doğal olarak buna uyumlu oluyor.

Ama asıl zorluk dijital doğmayan ve dijital olmak isteyen geleneksel ve büyük şirketlerde yaşanıyor. Bu şirketlerdeki tepe yönetimi genellikle X kuşağı ve teknolojiye biraz mesafeli duruyor. Yine genellikle teknoloji yönetimleri de işin yönetimine uzak ve altyapı desteği seviyesinde kalıyor. Bu şekilde teknoloji kullanımı operasyonel seviyeden, rekabetçi fark yaratma seviyesine çıkamıyor. İşte CDO bu durumda devreye giriyor ve tabiri caizse hem iş, hem de teknoloji yönetiminin elinden tutup, aynı dili konuşmalarını sağlayıp, şirkette teknoloji kullanımını rekabetçi seviyeye çıkarmak için uğraşıyor.

Bu yeni rolle ilgili doğal olarak bir süredir çok konuşuluyor, yazılıyor, çiziliyor. Ben de bu yazı vesilesi ile aslında işi çok zor olan bu kişinin bana göre nasıl bir profili, özellikleri olmalı, onları paylaşmak istedim. Bu elbette ki benim deneyim ve perspektifimden bir tanım, farklı deneyimlerden gelenler eminim farklı tanımlar yapacaktır. İşte bana göre bir CDO’da olması gereken özellikler:

İlgili Haber  CDO eğitim semineri: '1' günde dijital değişim

Operasyonel Yönetim Deneyimi. İdeal bir dünyada bu kişi sahada ekip ve iş yönetmiş olmalı. Kâr-Zarar (P&L) sorumluluğu taşımış olması bence güçlü bir artı olur. Yani işin nasıl döndüğünü, iş süreçlerinin nasıl işlediğini, verimsizliğin veya etkinliğin ne demek olduğunu bilmeli. İş modeli ve para kazanmaktan anlamalı. Sahada ekip yönetmenin, onları etkin kılmanın, yüksek performans elde etmenin zorluklarını bilmeli. Bir şirketin kâğıt üzerindeki stratejisi ve sahadaki uygulaması arasındaki ilişkiyi ve buradaki bağlantıları, kopuklukları görebilmeli.

Teknoloji Stratejisi ve Uygulama Anlayışı. Ben biraz daha iş yönetiminden gelen ve teknolojiden iyi anlayan (tech-savy) CDO profilini öne çıkarıyorum. Tabii bunun tersi de mümkün. Yani teknoloji yönetiminden gelen ama iş ve yönetim anlayışı güçlü bir profilin de başarı şansı yüksek olur. Sonuçta CDO teknolojiye hâkim olmalı, hangi trendlerin o şirkete ve iş modeline nasıl fırsatlar yarattığını görebilmeli, hangi çözümlerin yapı ve kültüre daha uyumlu olacağını sezebilmeli ve CIO/ CTO ile aynı dili konuşabilmeli.

Değişim Yönetimi Yetenekleri.  Her Dijital Dönüşüm programı bir mega değişim yönetimi macerası anlamına geliyor. Dolayısıyla da her değişim yönetimi programındaki zorluklar ve yapılması gerekenler burada da ortaya çıkıyor. Bu çerçevede CDO çok güçlü iletişim yeteneklerine sahip olmalı. Bir yönetişim yapısı nasıl kurgulanır ve hayata geçirilir bilmeli. Hem ana sponsorun desteğini devam ettirebilmeli, hem de ilerleyen aşamalarda şirket tabanından yukarı bir sahiplenme nasıl yaratılır konusunda yaratıcı olabilmeli. Bu programın vizyonu ve misyonu ile ilgili hem akıllara hem de kalplere dokunacak bir iletişim stratejisini kurgulayabilmeli ve hayata geçirmeli.

İlgili Haber  Arçelik’te CDO ataması

Startup Ekosistemi Bilgisi. Dijital dönüşümde başarılı olmak isteyen her geleneksel şirket startup ekosistemi ile bir ilişki kurmak ve oradan beslenmek zorunda. CDO şirketle, ekosistem arasındaki ana köprü rolünü oynamalı. Hem ekosistemin yapısını ve oyuncularını bilmeli, hem de startup’lar dijital dönüşüme nasıl somut katkı sağlar konusunda farklı senaryolar üretebilmeli. Bu senaryolar startup’ların çözümlerinden yararlanmaktan, yatırım yapmaya, hatta tamamı ile satın almaya kadar gidebilir.

CDO’nun Organizasyondaki Yeri. Bu son nokta CDO profili ile ilgili olmasa da Dijital Dönüşüm’ün hayata geçmesi anlamında önemli.  Bir CDO’nun gerçek anlamda başarılı olması için CEO’ya direkt raporlayan takımın bir parçası olması gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde konumlanmadığı ve organizasyonda daha aşağı seviyeye konumlandığı zaman; rolün, değişim yönetimi gücü ve etkisinin hatırı sayılır ölçüde zayıflayacağına inanıyorum.

Umarım her Dijital Dönüşüm macerası mutlu sona, CDO’lar da amaçlarına ulaşır.

Kaynak: Serdar URÇAR / Harvard Business Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar