Yeni Nesil Fenomenler Artık Dijital ve Sanal

İnternet fenomeni sözcüğü son yıllarda iyiden iyiye günlük hayatımıza dahil oldu.

290
290

İnternet fenomeni sözcüğü son yıllarda iyiden iyiye günlük hayatımıza dahil oldu. Facebook, Vine, Youtube, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında herkesin takip ettiği en az birkaç fenomen olmuştur. Bu kişiler artık sayıları milyonları bulan takipçileri tarafından büyük bir hayranlıkla izleniyor ve adeta her yaptıklarıyla gündem olmayı başarıyorlar. Bu durum da markaların bu fenomenlerle iş birliği yaparak reklam sektörünü farklı bir platforma taşımasını beraberinde getirmiş oldu.

Bu fenomenlerin takipçilerinin ve etki alanlarının özellikle yeni nesil olduğu düşünüldüğünde öyle kolay kolay ortadan kaybolmayacaklarını söyleyebiliriz. Ayrıca geniş kitlelere ulaşabilme imkanları sayesinde sadece marka, ürün ve tüketim alanı dışında sosyal konularda da bu fenomenlerin etkin olabildiklerini görüyoruz. Peki hiç sanal bir fenomen takip ettiniz mi? Ya da fenomenin sanalı ve dijitali olur mu acaba diye düşündünüz mü? Peki ya bir fenomenin sanal olması etkisinin de sanal kalacağı, gerçek dünyaya etki etmeyeceği anlamına gelir mi?

Bir Sanal Fenomen

Lil Miquela isimli Instagram yıldızı ve müzisyenin gerçek olup olmadığı konusu uzun süredir dünya genelinde bir tartışma konusu olmuştu. 875 binin üzerinde takipçisi bulunan Brezilyalı ve Amerikalı fenomen Miquela’nın Instagram’da paylaşmış olduğu gerçeküstü fotoğraflar insanların kafasını karıştırmaya yetmişti. İlk defa Nisan 2016‘da hesabından paylaşım yapılan Miquela, aslında bir bilgisayar tarafından oluşturulan ve zamanla sadece niş bir marka avatarı olmaktan çıkıp ilham verici bir fenomene dönüşen bir model. Dijital bir simülasyon olarak oluşturulan Miquela, bir sanat projesi mi yoksa bir pazarlama aracı mı olduğu konusundaki tartışmalarla hızla şöhrete kavuşmuş oldu.

İlgili Haber  Teknoloji ve işin teğetinde yeni kuralları CDO yazıyor

Tıpkı gerçek fenomenlerde olduğu gibi Miquela da sadece iki yıl gibi bir süre içerisinde birçok başarılı projeye imza attı. Black Lives Matter (Siyahların Yaşamları Değerlidir) sivil toplum hareketinin savunucusu da olan Miquela, ünlülerle birlikte fotoğraflanmak dışında aynı zamanda onlara ilham kaynağı da olmayı başardı. Makyaj sanatçısı Pat McGrath, Miquela’yı son ilham perisi olarak isimlendirirken aktris Lena Dunham da Lenny Letterda Miquela’ya olan hayranlığını kaleme aldı. Bunların yanında giyim ve mücevher koleksiyonları da başlatan Miquela, ayrıca Spotify’da iki şarkı yayınladı ve Şubat 2018‘de de New York Times dergisinin kapağında yer aldı. Aldığı pozitif yorumlar ile artan popülerliği sayesinde de aralarında Prada’nın da yer aldığı birçok markayla iş birlikleri yapmaya başladı.

Dünyanın İlk Dijital Süper Modeli

Miquela’nın görüntüsü aslında onun bir bilgisayar tarafından oluşturulmuş olduğunu ortaya koyarken, çok daha yakın bir zamanda ortaya çıkan Shudu Gram isimli dijital süper model ise daha gerçekçi görünüyor. İngiliz fotoğrafçı Cameron-James Wilson tarafından yaratılan ve kurgusal bir süper model olan Shudu Gram’in Instagram’da yaklaşık 100 bin takipçisi bulunuyor. İngiliz fotoğrafçı Wilson, Shudu’nun fotoğraflarını Instagram hesabına yüklemeye Nisan 2017’de başlamış ve profil kısmına da dünyanın ilk dijital süper modeli ifadelerini koymuş. Shudu sayesinde insanların daha önce görmedikleri bir gerçekçilik seviyesini gördüklerini belirten Wilson, her ne kadar 3D modelleme çok uzun bir süredir var olsa da bunun halkın gözü önünde sergilenmesinin onları çok etkilediğini söylüyor. Tıpkı Miquela gibi Shudu da markaların dikkatini çekmiş ve fotoğraflarından birisi Rihanna’nın güzellik markası olan Fenty Beauty tarafından Instagram’da paylaşılmış.

İlgili Haber  Serdar Kuzuloğlu: Dijital platformlarda elimizdeki tek takas edilebilir akçe ‘güven’

Sanal fenomenlerin günümüzdeki popülaritesi aslında gerçek olmayan şeylerle ilişki kurabilen bir nesli yansıtıyor. Bu durum da markaların sanal alana yatırım yapmasını tetiklemiş oluyor. Ayrıca markalar bu sanal fenomenleri sadece tüketicilerle daha derin bir düzeyde etkileşim kurmak için tercih etmiyorlar. Bu fenomenlerin neyi temsil ettiklerinin üzerinde de tam bir kontrole sahip olan markalar için bu oldukça büyük bir potansiyel demek. Zira canlı-kanlı insan fenomenlerin öngörülemeyecek ve negatif algıya yol açabilecek durumları dikkate alındığında dijital içeriklerin önemi daha da ön plana çıkmış oluyor. Lil Miquela ve Shudu Gram gibi şimdiden yaygın bir şekilde kabul edilen sanal ve dijital fenomenlerin varlığı düşünüldüğünde gelecekte bunların sayısının çok daha fazla olacağını söylemek mümkün olabilir.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar