Yeni Perakendeciniz Sosyal Medya

Bir zamanlar arkadaşlarla ve ailelerle haberleşmek için bir platformdan ibaret olan sosyal medya, bu basit işlevin çok ötesine geçerek hızla gelişti. Son moda lansmanların ön izlemelerinden stil teknikleri derslerine kadar birçok alanda tüketicinin dikkatini çeken sosyal medya mecraları, doğal olarak bir perakende satış noktasına da dönüşmüş oldu.

340
340

Hayatımızın her anlamda bir parçası olan ve akıllı telefon kullanımımızı zirveye taşıyan uygulamaların başında sosyal medya uygulamaları geliyor. Her gün onlarca kez profillerimizi ve hesaplarımızı kontrol ettiğimiz sosyal medya mecraları artık ticaret alanına giriyor ve alışverişi hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Bir zamanlar arkadaşlarla ve ailelerle haberleşmek için bir platformdan ibaret olan sosyal medya, bu basit işlevin çok ötesine geçerek hızla gelişti. Son moda lansmanların ön izlemelerinden stil teknikleri derslerine kadar birçok alanda tüketicinin dikkatini çeken sosyal medya mecraları, doğal olarak bir perakende satış noktasına da dönüşmüş oldu. Bu şekilde sosyal medya, tüketici davranışları üzerinde de büyük bir etki yarattı. Retail Dive’ın 2017 raporuna göre, Z kuşağının yüzde 80’i ve Y kuşağının yüzde 74’ü, sosyal medyanın satın alımlarını etkilediğini söylüyor.

Bu gelişmelere oldukça hızlı ayak uyduran uygulamaların başında Instagram geliyor. Instagram, çoklu perakende özelliklerinin eklenmesiyle birlikte keşif ve satın alma arasındaki süreci kolaylaştırmak için adımlar atmaya başladı bile. Haziran 2018‘de Instagram, kullanıcıların uygulama içi satın alımlar için doğrudan markanın web sitesine gitmek için dokunabileceği bir etiket (tag) içeren, oldukça popüler olan Hikâyeler (Stories) bölümünün yeni bir sürümünü yayınladı. Geçtiğimiz Kasım ayında Hikâyeler bölümünü kullanan günlük kullanıcı sayısını 300 milyonu aşkın olarak açıklayan Instagram, Haziran 2018 itibarıyla günlük 400 milyonun üzerinde bir kullanıcı sayısına ulaştı. Instagram Hikâyeler bölümünün bu kadar fazla ziyaretçi alıyor olması da markaların ilgisini en üst düzeye çekiyor.

Instagram, ilk olarak 2016 yılında alışveriş imkanı tanıyan mesajlarını kullanıcılarına tanıttı ve markaları ve ürünleri kullanıcıların parmak uçlarına kadar getirmiş oldu. Dana Rebecca Designs tarafından yapılan bir 2017 anketine göre, kullanıcıların yüzde 72’si moda, stil veya güzellik ile ilgili bir platformda yer alan bir öğeyi gördükten sonra bir alışveriş yaptı. Satın alma yolunu oldukça kolaylaştıran Instagram, aynı zamanda Mayıs 2018‘de bir uygulama içi ödeme seçeneği de yayınladı. Bu özellik, kullanıcıların doğrudan uygulama üzerinden alışveriş yapabilmeleri için hesaplarına bir kredi veya banka kartı tanımlamalarına olanak tanıyor. Bu seçenek şu anda sadece randevu veya rezervasyon hizmetleri için mevcut olsa da, sahip olduğu potansiyel açısından değerlendirildiğinde günün sonunda Instagram’ı daha kapsamlı bir e-ticaret platformuna dönüştürebilir.

İlgili Haber  Amazon Go, Milyonlarca İş İçin “Varoluşsal Bir Tehdit”

Instagram, uygulama içerisinde alışveriş yapan kullanıcıları için seçeneklerini genişletirken, aynı zamanda markaların, tüketicilerin beklentilerini daha iyi karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla da Temmuz 2018 itibarıyla bir takım dersler başlattı. Bu dersler, markaların ve sosyal medya fenomenlerinin (influencers) sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak ve satışları arttırmak için tasarlandı.

Snapchat de son zamanlarda getirdiği yeniliklerle sosyal-ticaret halkasına atılmaya başladı ve yeni alışveriş yapılabilir artırılmış gerçeklik (AR) özelliklerini ortaya koydu. Snapchat, Nisan 2018‘de, kullanıcıların bir ürünü sanal olarak deneyebilmelerini sağlayan AR tabanlı yeni reklam filmleri tanıttı. Kullanıcılar bu sayede isterlerse daha fazla bilgi almak veya bir satın alma işlemi yapmak için doğrudan satıcının web sitesine gitmeyi seçebiliyorlar. Uygulama aynı zamanda alışveriş yapmayı mümkün kılan Hikayeler de sunuyor. Ancak, Instagram’dan farklı olarak, Snapchat ekran ara yüzünün altında bir katalog ön plana çıkarıyor. Adidas ABD’de Dijital Deneyim yöneticisi olan Chris Murphy’ göre, bu hareketle Snapchat, markalara AR lensler aracılığıyla sadece müşteriyle iletişimlerini artırmayı değil aynı zamanda onlara yeni bir “tıkla ve ziyaret et” özelliği ile ticaret yapma olanağı sundu.

İlgili Haber  Otonom ve Talep Üzerine Küçük Mağazaya İhtiyacımız Var Mı?

Snapchat ile benzer bir yol izleyen Facebook da, yeni artırılmış gerçeklik reklamlarıyla uygulama içi alışverişi teşvik ediyor. Temmuz 2018‘de şirket, kullanıcıların satın almadan önce sanal olarak makyaj veya kıyafet denemelerine izin verecek yeni bir reklam özelliği yayınlamayı planladığını duyurdu. Facebook’un perakende, CPG ve sağlık hizmetleri grubunun lideri Eva Press, Forbes’a yaptığı açıklamada, bu fikrin, bir ürünü tanıma ile onu satın alma işlemini gerçekleştirme arasındaki süreci kısaltmayı hedeflediğini söylüyor.

Hootsuite/We Are Social’ın Ağustos 2017 Küresel Dijital Anlık Durum (Global Digital Snapshot) raporuna göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı bir tür sosyal medya platformunu kullanıyor ve bundan dolayı da bu tür platformların tüketiciler için büyük bir ilham kaynağı olması şaşırtıcı değil. Bu son gelişmelerle birlikte sosyal medya, kullanıcılara, onlara ilham veren ürünlere doğrudan erişim imkanı sağlıyor ve perakende dünyasına uyum sağlıyor. Yani bir noktada tüketicilerin alışveriş için direkt olarak bir marka veya bir ticaret kanalı aramadığı bir dünyada yaşıyoruz ve Chris Murphy, şirketlerin de olaya bu şekilde yaklaşmaması gerektiğini belirtiyor. Özellikle de yeni nesillerin “deneyim” isteği ve bir şeyi tecrübe etmeden ona para ödeme konusunda biraz mesafeli oluşları, sosyal medya platformlarını sosyal-ticaret konusunda yeni arayışlara itiyor. Bakalım farklı sosyal medya platformları bu konuda yakın gelecekte ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkıyor olacaklar.

Kaynak: İşCep

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar