Yüz Tanıma Teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi artık akıllı telefonlarla birlikte cebimize kadar girdi. Bu teknoloji bazı ülkelerde yaygın olarak güvenlik amacıyla kullanılırken, acaba günlük hayatımızın kalitesini artıracak, okullarda verilen eğitime destek olacak ve gelecekte öncü olabilecek başka teknolojilerin çıkış noktası olarak görülebilir mi?

467
467

Yüz tanıma teknolojisi artık akıllı telefonlarla birlikte cebimize kadar girdi. Bu teknoloji bazı ülkelerde yaygın olarak güvenlik amacıyla kullanılırken, acaba günlük hayatımızın kalitesini artıracak, okullarda verilen eğitime destek olacak ve gelecekte öncü olabilecek başka teknolojilerin çıkış noktası olarak görülebilir mi?

Okullarda Yüz Tanıma Teknolojisi ve İşlevleri

Çin’de bir lise, okuldaki öğrencilerin sınıftaki davranışlarını tarayan bir yüz tanıma teknolojisi sistemi geliştirdi ve kullanmaya başladı. Okulda tanıtılan yüz tanıma teknolojisi, bütün öğrencilerin sınıflarında derste iken yüz ifadelerini kaydediyor. Sistem her 30 saniyede bir sınıfta tarama yapıyor ve öğrencilerin yüzlerindeki yedi farklı ifadeyi tanıyor. Bu şekilde öğrencilerin o anda nötr, mutlu, üzgün, hayal kırıklığına uğramış, korkmuş, öfkeli ve şaşırmış olmak üzere nasıl bir his içerisinde oldukları bu sistemle tespit edilmiş oluyor.

Çin’in “Akıllı Sınıf Davranışı Yönetim Sistemi”

Sistem “Akıllı Sınıf Davranışı Yönetim Sistemi” olarak adlandırılıyor ve Hangzhou 11 No’lu lisede aktif olarak kullanılıyor. Yüz ifadelerinin taranmasıyla sistem, öğrencilerin ayakta durma, okuma, yazma, parmak kaldırma, öğretmenin dinlenmesi ve masanın üzerine yaslanması gibi altı davranış tipini analiz etme yeteneğine de sahip. Öğrencilerin bir öğretmen ile derste iken nasıl bir davranış sergiledikleri ve derse verdikleri tepkileri gösteren bilgiler, daha sonra öğrencilerin davranışlarını daha etkin bir şekilde analiz edebilmeleri için öğretmenlere gönderiliyor. Ayrıca sistem öğrencilerin devamsızlık bilgilerinin takip edilmesi, kantinde ödeme yapılması ve kütüphaneden ödünç kitap alınması gibi okul içerisinde birçok yerde daha işlevsel olarak kullanılıyor.

İlgili Haber  Çin Komünist Partisi Blockchain rehberi yayımladı

Sistemin öğrencilerin mahremiyetini ihlal ettiği görüşlerinin aksine okul farklı düşünüyor. Okulun müdür yardımcısı Zhang Guanchao, sistemin sadece yüz tanıma analizinin sonuçlarını toplayıp analiz ettiğini ve bunları bir buluta yüklemek yerine de yerel bir veri tabanında sakladığını söylüyor. Ayrıca Guanchao, verilere yetkisiz erişimi önlemek amacıyla da sistemin fotoğrafları kaydetmediğini vurguluyor. Hangzhou okulunda okuyan bir öğrenci ise daha önce çok fazla sevmediği dersler olduğunda ders boyunca tembel davrandığını, hatta bazen masaya kafasını koyup uyukladığını ya da diğer ders kitaplarına göz gezdirdiğini söylerken şimdi kameralar sınıflara yerleştirildikten sonra dersten dikkatinin dağılmasına cesaret edemediğini belirtiyor.

Mahremiyet konusundaki endişelerin yanı sıra bu sistem, özellikle Çin’de bazı anaokullarında yaşanan ve şiddet ve şüphe uyandıran uygulamalardan sonra popülerlik kazanmaya başladı. Aileler bu tarz güvenlik sistemlerinin yüksek olduğu yerleri tercih etme konusunda daha istekli bulunuyorlar. Örneğin başkent Beijing’de artık bütün anaokullarının gözetim sistemlerine sahip olma zorunluluğu var ki bunların bir kısmı direkt olarak yerel polis izleme sistemlerine bağlı olarak çalışıyor.

Bu konuda Çin, okullarda gözetim sistemi uygulayan tek ülke değil. Bu yılın başlarında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, tüm devlet okullarında gözetim kameraları uygulanmaya başlanacağı ve ebeveynlerin de sınıf görüntülerini gerçek zamanlı olarak takip edebileceği açıklanmıştı. Bu aslında Çin’de uygulanmaya başlanan yüz tanıma teknolojisi ile eğitimi daha iyi hale getirme amacından çok daha farklı bir vaka olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Haber  Yüz tanıma ile alışveriş dönemi başlıyor

Yüz tanıma teknolojisinin kullanımı, verimliliği artırmak ve polisliği geliştirmek için kullanılmakta olan Çin’de giderek artış gösteriyor. Kameralar sokakta koşuşturan insanları tespit etmek, kaçakları yakalamak, insanların düzenli gittikleri mekanları izlemek ve hatta suçu tahmin etmek gibi sebeplerle devlet tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Suçu önceden tahmin etme konusu daha önce 2002 yılında Tom Cruise’un oynadığı Azınlık Raporu (Minority Report) filminde işlenmişti. Yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis birimini konu ediniyordu.

Çin’de okullarda kurulmaya başlanan bu kameralı yüz tanıma sisteminin ne kadar faydalı olacağı gerçekten bir tartışma konusu olabilir. Öğretmenler gerçekten bu sistemin sağladığı istatistiksel verileri kullanarak öğretim yaklaşımlarını yeniden gözden geçirip daha faydalı modeller geliştirebilirler mi? Bunu da bize zaman gösterecek.

Kaynak: İşCep / Medium

 

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar